Ako správne nafotiť nehnuteľnosť, aby zaujala?

ako_spravne_nafotit_nehnutelnostSnažíte sa predať svoj byt, dom, či pozemok a nedarí sa Vám to? Prečítajte si tento článok dokonca a určite Vám niektoré informácie budú užitočné.

Predať nehnuteľnosť nie je vždy jednoduché, pokiaľ samozrejme nepôjdete s cenou na absolútne dno. To ale môže byť zbytočné, ak poznáte základné stratégie, o ktorých veľa samopredajcov ani netuší.

Ak sa Vám nedarí predať Vašu nehnuteľnosť, tak to často to býva práve zle stanovenou predajnou cenou. Veľa krát to skutočne majitelia „prestrelia“ z rôznych dôvodov, ktoré sú opísané v inom mojom článku.

Druhým a veľmi častým dôvodom je zlé pripravená ponuka na predaj. Znamená to zlý nadpis, nepútavý text a samozrejme aj zlé spracované, respektíve nezaujímavé fotky.

A práve o fotkách je tento článok.

Čo je úlohou fotiek vo Vašej ponuke?

Ich jedinou úlohou je zaujať a následne potvrdiť vyvolaný záujem k dohodnutiu si reálnej obhliadky. To samozrejme pôjde len ruka v ruke s kvalitným textom a nadpisom, ktorý Vašu ponuku zvýrazňuje. So skúsenosti viem, že to nie je vždy jednoduché, preto odporúčam obrátiť sa na odborníka.

Poviete si, že v dnešnej dobe nepotrebujete na fotenie žiadne špeciálne vybavenie?

Máte pravdu. Dnes už môžu byť pekné aj Vaše fotky, ktoré ste práve nafotili Vašim mobilom. Ale určite nebudú tak kvalitné, ako keď príde profesionál, ktorý disponuje kvalitnou zrkadlovkou a nafotí nehnuteľnosť tak, aby skutočne zaujala.

Ak si ale predsa budete pripravovať fotky samostatne, tak potrebujete mať určitú predstavivosť ako by mali tieto fotky vyzerať a hlavne ešte pred fotením sa jemne „vyhrať“ s nehnuteľnosťou.

Úprava interiéru a exteriéru je pri tvorbe fotiek do Vašej ponuky veľmi dôležitá, ale rovnako je aj veľmi zanedbávaná. Nestačí len pokosiť nádvorie, či pozametať lístie, ale musíte vopred zvážiť čo chcete, aby bolo na fotkách vidieť.

A čo by malo, respektíve nemalo na fotkách vidieť?

Na fotkách by nemali byť predmety osobného charakteru, ako kuchynské potreby na linke, osobné dary, zubné kefky, či rodinné fotky a albumy.

Na to, aby priestor na fotke zaujal nie je potrebné investovať peniaze, ale stačí iba rozumne využiť doplnky, ktorými doma disponujete.

Doplnok by mal na fotke zvýrazniť detail, ktorý následne bude vidieť a ktorý aj upúta.

Pre lepšiu predstavu.

Pútavo vyzerajú jednofarebné vankúšiky na sedacej súprave, horiace aromatické sviečky na stole (samozrejme viditeľné na fotke), kvety na stole, alebo v chodbe rovnako nič nepokazia. Záleží len na Vašej fantázii a na Vašom vkuse, predstavte si čo by upútalo Vás. Efektný doplnok je aj futbalová lopta položená na upravenej chlapčenskej posteli, alebo bábika na dievčenskej.

Počet fotiek v realitnej ponuke, nie je obmedzený. Odporúčam minimálne päť fotiek, samozrejme môže byť aj viac a to hlavne pri ponuke domu.

Veľmi citlivo zvažujte, ktorá fotka bude prvá. Prvej fotke sa hovorí očný pútač, lebo túto fotku bude následne zobrazovať na prvom mieste na serveroch, kde Vašu ponuku zavesíte a spolu s nadpisom bude vytvárať prvý impulz k vyvolaniu záujmu.

V očnom pútači vyzdvihnite najväčšiu prednosť na ponúkanej nehnuteľnosti. Pri bytoch sa najčastejšie poukazuje na peknú kuchynskú linku, či priestrannosť obývačky. Pri domoch to môže byť fotka dokončeného domu s predzáhradkou.

Skúste sa zamyslieť, čo sa Vám najviac páči na Vašej nehnuteľnosti. Ak je to interiér, tak jednoducho upútajte pozornosť na zaujímavý detail v interiéri.

01

Predávajúci často podceňujú nie len prípravu spracovania ponuky, ale rovnako aj priamu obhliadku so záujemcom a s prípravou začnú len pár minút pred príchodom záujemcu. Často krát sa dá aj z fotky vyčítať, že tam niečo chýba. V tomto prípade možno aj potrebná vôňa …

02

Za kvalitu a povšimnutie druhej fotky hovorí aj taký „detail“ ako je rozsvietené svetlo nad sporákom. Ale pozor, rozsvietené svetlo vôbec nie je detail, preto svetlo v žiadnom prípade pri fotení nepodceňujte. V tomto prípade je aj z fotky cítiť potrebnú „vôňu“, ktorá na predošlej fotke chýbala.

Ak predávate nehnuteľnosť, kde sa Vám to môže hodiť, napr. predaj bytu, či domu, tak Vašou výbornou pomôckou môže byť pôdorys nehnuteľnosti, ktorý jednoducho zadáte priamo do fotiek. Ak máte aspoň minimálne zručnosti s grafickým spracovaním, alebo poznáte niekoho, kto by Vám s tým pomohol, tak je dobré ukázať týmto spôsobom skutočné dispozičné riešenie Vašej nehnuteľnosti.

pôdoris

Z uvedeného pôdorysu je vidieť, že ide o ponuku trojizbového bytu, ktorý má jednu prechodovú izbu s balkónom, jednu vstavanú skriňu, či delené WC.

Záujemca o obhliadku tohto bytu si pomocou pôdorysu vie reálne predstaviť jeho dispozície a vidí aj jeho prípadné nedostatky ako napríklad prechodová izba, ktorá môže, ale aj nemusí každému vyhovovať.

Pôdorys teda pomáha šetriť Váš čas a vyhnúť sa tzv. „bytovým turistom“, ktorí by na prípadný nedostatok prišli až na reálnej obhliadke ponúkanej nehnuteľnosti.

Na čo si dať pri fotení pozor?

Kvalita(jasnosť) fotiek

 V žiadnom prípade fotky nemôžu byť rozmazané, ponuka by tak vyznela amatérsky a nepútavo, všetky fotky musia byť jasné a pôsobiť pútavo.

Farebnosť a svetlosť fotiek

Fotiť je najlepšie za denného svetla, prípadne rozsvietiť v jednotlivých miestnostiach, nikdy nefotiť oproti oknu ani slnku.

Ak sa Vám pri prezeraní fotiek bude zdať, že niektoré fotky nemajú dostatočnú farebnosť, či svetlosť, tak ju jednoducho vymažte a urobte novú. V dnešnej modernej, digitálnej dobe máte výhodu, že fotku nemusíte vyvolávať na to, aby ste ju mohli vidieť, ale viete ju veľmi rýchlo vymeniť za novú.

Veľkosť fotiek

Jednotlivé fotky by mali mať veľkosť max. 1 MB, aby sa nestalo, že záujemca bude fotku zbytočne dlho otvárať.

Pozor, pri dlhom otváraní fotiek záujemca nemusí čakať, kým sa fotka načíta, ale jednoducho inzerát zatvorí a to predsa nechcete.

Nechcené predmety na fotkách

Každú fotku je potrebné jednotlivo odkontrolovať, nakoľko sa môže stať, že pri ich prezeraní uvidíte predmet, ktorý ste predtým nevideli a na fotke nemusí vyzerať pútavo.

Pôdorys ako súčasť ponuky výrazne napomáha vyvolať záujem a šetriť Váš čas

Viac informácii o tom ako napísať správny názov, pútavý text a samozrejme pripraviť fotky, ktoré potvrdia záujem nájdete ZDARMA v mojom e-booku https://www.realitybezchyby.sk/ebook-zdarma/.

Ak chcete poradiť, tak ma kontaktujte, som Vám k dispozícii.

Prajem krásny deň 🙂

Pavol Kakaš

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.